Strzyżenie

Każdy z Nas zastanawia się co to takiego prawidłowe strzyżenie? Wbrew pozorom nie jest to takie proste jak mogłoby się wydawać, aby przybliżyć klientkom Naszą filozofię strzyżenia chcielibyśmy przytoczyć kilka zagadnień, które pomogą zrozumieć coś co kryje się pod nazwą strzyżenie.

 

Forma

Każda z fryzur ma dwa wymiary płaszczyznowe, czyli długość i szerokość, na podstawie których możemy wyróżnić różne typy fryzur. Oczywiście, są to cechy silnie wpływające na ogólny wygląd sylwetki czy twarzy klienta. Ogólny podział dotyczy form fryzur opartych na czterech kształtach. Pierwszy z nich jest to kształt koła, który daje przy efekcie końcowym poczucie regularności i harmonii fryzury, a także dodatkowo zwiększa wizualnie objętość włosów. Drugi kształt to kształt trójkąta, przeznaczonego raczej dla osób o silnej osobowości, nadający cech konkretyzmu i ostrości rysów. W zależności od tego, czy wierzchołek jest na górze czy na dole, uzyskuje się fryzurę bardziej otwartą lub lepiej eksponującą same włosy. Kolejny kształt płaszczyzny to kwadrat, gdzie fryzura jest bardzo regularna i symetryczna, idealna dla osób, którym wprowadzić trzeba wrażenie kanciastości do wyglądu. Ostatni z kształtów to prostokąt, będący doskonałym poszerzeniem lub wydłużeniem kształtu twarzy klienta.

 

Kontur

Aby płaszczyzna miała kształt, musi być ograniczona konturami, zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. Kontur zewnętrzny jest zwany inaczej konturem określającym sylwetkę głowy i jest silnie spleciony z późniejszym kształtem twarzy, dlatego należy dokładnie przemyśleć jakiekolwiek zmiany w jego zasięgu. Kontur wewnętrzny to wszystkie linie uczesania widoczne przy czole oraz policzkach, a także we fryzurach krótkich przy uszach i karku. Tutaj znaczenie kształtu konturu powiązane jest raczej z chęcią określenia naturalnego zarysu twarzy. Kontury mogą dawać wrażenie zarysów: zamkniętego, średnio otwartego, otwartego o nieregularnym lub regularnym kształcie. Należy pamiętać tez, że na przykład kontur zaokrąglany daje wrażenie łagodności, zaś prosty prowadza radykalizm, silną surowość oraz konserwatyzm do wyglądu twarzy. Kontury zróżnicowane są idealne, jeżeli twarzy brakuje wyrazistości oraz ostrości rysów.

 

Tekstura

Tekstura włosów to powierzchnia włosów, która jest poznawalna przy użyciu zmysłów wzroku i dotyku. Tekstura taka może wynikać z naturalnych właściwości włosów, na przykład skłonności do kręcenia się, układania w fale. Można ją również uzyskiwać poprzez zabiegi fryzjerskie, takie jak pomocą trwała ondulacja lub krótkotrwałe prostowanie czy karbowanie. Można wyróżnić przez to trzy typy faktury włosów. Pierwszy typ to tekstura reliefowa, czyli włosy zachowujące formę otwartą, niezbyt ściśle przylegające do twarzy oraz stojące pod różnymi kątami. Takie włosy powinny być lekko kędzierzawe i kręcące lub falujące się z natury, zaś efekt taki osiąga się odpowiednim degażowaniem oraz cięciem. Druga tekstura to tekstura gładka, gdzie fryzura dla odmiany ma charakter zamknięty a włosy są gładkie i przylegają do kształtu czaszki. Ostatnim typem tekstury jest tekstura mieszana – czyli połączenie przy tekstury reliefowej z gładką, otrzymywana przez różnorodne cięcie włosów.

 

Symetria

Symetria fryzur wpływa na postrzeganie ich przez otoczenie. Często uczesania symetryczne uważane są za zbyt regularne i monotonne, a wręcz nudne, natomiast strzyżenie mocno asymetryczne wzbudza kontrowersje, ale jest tez dynamiczne. Z tego powodu wyróżnia się trzy rodzaje cięć ze względu na ich symetrię. Pierwsze cięcie to ciecie do uczesania całkiem symetrycznego, gdzie przedziałek znajduje się na środku głowy, zaś po obu jego stronach fryzura jest dokładnie taka sama – jest to uważane przez klientki za najbezpieczniejsza, ale i najnudniejsza fryzurę. Następne jest uczesanie o cechach lekkiej asymetrii, najczęściej preferowane przy wykonywaniu strzyżenia – dodaje ono uroku, przyciąga wzrok, a jednocześnie jest odpowiednie w większości sytuacji. Polega na obcięciu niesymetrycznym jednego z elementów fryzury, najczęściej grzywki. Ostatni typ to typ asymetryczny, który jest uczesaniem silnie przyciągającym uwagę i przeznaczonym raczej na większe i rzadsze okazje, ponieważ polega na nadaniu fryzurze silnych cech asymetrii.

Strzyżenie to nasza pasja.

Szanowny kliencie przeczytaj wyżej wymieniony tekst i przyjdź do Nas wprowadzimy Cię w nowy wymiar fryzjerstwa, zaproponujemy Ci coś co innym fryzjerom się nawet nie śniło.